Korekta stożka rogówki. Więcej informacji na voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.
Keratoconus, nazwany potocznie stożkiem rogówki, to dolegliwość, która w znacznym stopniu ogranicza normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może być przyczyną innych chorób oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem winna przebiegać korekta stożka rogówki?
Korekta stożka rogówki – skąd bierze się to schorzenie?
Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która silnie koncentruje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, niemniej jednak posiada mnóstwo nocyceptorów. Około trzeciej dekady życia może ulec odkształceniu polegającemu na ścieńczeniu i uwypukleniu w centralnej części. Jest to skutkiem nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i miopię, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się też na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach występuje także widzenie podwójne. Keratoconus nierzadko współistnieje z pozostałymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Na szczęście współcześnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na wczesnym etapie choroba jest prostowana przy użyciu soczewek kontaktowych albo okularów, później jednakże niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.
Korekcja stożka rogówki – rozmaite metody
Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem różnorodnych technik. Aktualnie najbardziej skuteczną metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Doskonałe rezultaty zapewniają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie krótkowzroczności lub astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po jakimś czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie usunie wadę wzroku.
Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]