Zdrowie

Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Na www.scmkrakow.pl odnajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o urologu w Krakowie.

U wielu pacjentów spotkanie z urologiem powoduje zakłopotanie. Choroby, jakie bada urologia, postrzegane są jako niesłychanie krępujące, co powoduje, iż pacjenci, którzy spostrzegli u siebie niepokojące przejawy choroby, w szeregu przypadków odwlekają o wiele miesięcy wizytę u urologa. Tymczasem może to rodzić groźne następstwa dla układu moczowego.

Doświadczasz problemów z nietrzymaniem moczu? Zapisz się do lekarza urologa!

Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie diagnostyką i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają m.in. za usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek, czy produkcję i degradację hormonów. Na choroby układu moczowego może wskazywać mnóstwo rozmaitych objawów, które nieraz są lekceważone przez pacjentów z nadzieją, że same miną. Na jakie wobec tego objawy powinno się zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako przesłankę do natychmiastowego udania się na konsultację z urologiem? Są to głównie jakiekolwiek zmiany dotyczące moczu, a więc jego ciemna barwa, spienienie czy obecność w nim ropy albo krwi, ale również nieregularny strumień moczu, ból lub pieczenie przy jego wydalaniu, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy są także mniej wyraźne, przykładowo ból pleców bądź podbrzusza, nadciśnienie tętnicze oraz opuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, wobec tego panowie powinni umówić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z utrzymaniem erekcji, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką czy gdy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu albo jądrach. Należy przy okazji zaznaczyć, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci bardzo często przychodzą do gabinetu lekarza urologii w celu konsultacji odnośnie wazektomii, przeprowadzenia biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego) oraz leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek lub stulejki. Lekarze urolodzy na co dzień wykonują też wiele trudnych zabiegów, takich jak plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]