Zdrowie

Blizny rogówkowe – jak się tworzą i czy można je zlikwidować?

Szukasz więcej wiadomości dotyczących usuwania blizn rogówkowych? Zajrzyj na voigtklinikaoka.pl

Oko to wrażliwy element ciała i w każdej chwili może zostać uszkodzone. Na skutek rozmaitych urazów czy chorób na powierzchni rogówki nierzadko pojawiają się blizny, które w bardziej lub mniej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem zlikwidować, korzystając z laserowej korekty wzroku.

Co jest przyczyną tworzenia się blizn rogówkowych?

Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka gałki ocznej, która je ochrania, a w tym samym czasie nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także niezmiernie elastyczna i mimo że na ogół delikatne jej otarcia goją się samoistnie, często powstają zbliznowacenia, również w następstwie naszego niedbalstwa. Co może spowodować powstawanie blizn rogówki? Są one przeważnie skutkiem przedostania się do oka ciała obcego, urazów mechanicznych jak oparzenia, zadrapania i skaleczenia bądź rozmaitych chorób (przykładowo półpaśca). Ale blizny rogówki mogą wykształcić się również w wyniku nieuważnego nakładania soczewek kontaktowych. Poza wyczuwalnym pogorszeniem się widzenia, o pojawieniu się blizn na rogówce sygnalizuje kilka innych objawów, takich jak m.in. wrażenie bólu gałki ocznej, zaczerwienienie oczu czy nieustanne łzawienie, zatem jeśli ich doświadczasz rekomendujemy niezwłocznie pomyśleć o konsultacji z okulistą. Podczas dokładnego badania ustali on głębokość, umiejscowienie i wielkość blizn, a także poinformuje o opcjach ich leczenia.

Likwidacja blizn rogówki – krótki zabieg z zastosowaniem promienia lasera ekscymerowego

Najbardziej rozpowszechnioną aktualnie metodą likwidacji blizn na rogówce jest zabieg PTK, przeprowadzany w ogromnym odsetku klinik, zajmujących się laserową korekcją wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na likwidację nie tylko blizn w centralnej, ale i peryferyjnej części rogówki. PTK stosuje się również podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby stosowania całkowitej anestezji, wystarczające jest miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni należy słuchać się skrupulatnie zaleceń lekarza prowadzącego, nie przemęczać oka i systematycznie zgłaszać się na kontrolę w wyznaczonym czasie.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]