Zakupy

Szopki krakowskie i drewniane anioły – lokalne rękodzieło

Dzieła sporządzane przez polskich artystów regionalnych, niezwykle wyraziste, ale i o stosunkowo niepozornym wyglądzie, od zawsze rozbudzają wyobraźnię odbiorców. Nawet teraz niemal każdy z nas ma w swoim mieszkaniu jakąś drewnianą figurkę, którą można uznać za przedstawiciela sztuki naiwnej.

Anioły drewniane – obrońcy domowych pieleszy

Rzeźba drewniana od setek lat stanowiła ważną część polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były z reguły z religią – w siołach oraz niewielkich miasteczkach budowano setki kapliczek, które miejscowi artyści zapełniali tzw. „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi wyrzeźbionymi z prostego w obróbce, miękkiego gatunku drewna. I choć dziś nieczęsto buduje się takie kapliczki, to drewniane anioły utrzymane w podobnej stylistyce odnalazły swoje miejsce jako element dekoracji mieszkań. Czemu właśnie anioły? Albowiem to alegoria ochrony, troskliwości i dobra. Taka figurka każdemu kojarzy się ze stróżem rodziny. Anioły z drewna wykonane w estetyce sztuki naiwnej cechują się wyrazistymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest unikatowy. Nic więc dziwnego, że stanowią one też jednym z najpopularniejszych drobiazgów kupowanych w Polsce przez zagranicznych turystów.

Szopka krakowska – unikalna dla Krakowa

Drugim przedstawicielem rodzimego rękodzieła artystycznego są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są mocno powiązane z Krakowem i pobliskimi miejscowościami. Przygotowywane są z lekkich półproduktów, głównie z barwnej folii aluminiowej i kartonu, a swoją budową naśladują charakterystyczne krakowskie zabytki. Co roku przed Bożym Narodzeniem odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym bierze udział wielu artystów zajmujących się ich tworzeniem z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w różnych wymiarach. Te konkursowe mają nawet parę metrów wysokości, jakkolwiek jednakowo uznane są również niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w okresie Bożego Narodzenia eksponują pod świątecznym drzewkiem.

Fotografia dzięki uprzejmości szopki-anioly.pl