Usługi Zakupy

Oryginalny element prywatnych ogrodów, tarasów lub patio – rzeźby z brązu

Rzeźba jest jedną z pierwotnych metod ekspresji artystycznej. Pierwsze dzieła zaistniały już w czasach prehistorycznych i od tamtej pory towarzyszą ludziom w przeróżnych dziedzinach naszej egzystencji. Widzimy je zwykle tam, gdzie obcujemy ze sztuką – na wystawach, w świątyniach i w muzeach, ale także w przestrzeni ogólnodostępnej: na ulicach i rynkach, w gmachach firm, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w codziennym życiu jest na tyle znaczne, że nie wszyscy orientujemy się, iż dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy widujemy praktycznie na co dzień. W naszym artykule przytoczymy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Rzeźby z metalu w przestrzeni publicznej

Prace rzeźbiarzy, również jeśli prezentują sobą ogromne wartości artystyczne oraz estetyczne, częstokroć bywają przez nas traktowane jako norma – w przestrzeni publicznej (choć nie tylko) są bowiem spotykane dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, jak również rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogrodach, na ulicach czy na zieleńcach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości polskich miejscowości. Poza tym nagminnie można je zobaczyć też w licznych budowlach. Są ozdobą na przykład w urzędach, szkołach czy innych miejscach użyteczności publicznej

Metalowe rzeźby. W jakich sytuacjach się je zamawia?

Podane w poprzednim akapicie przykłady to w głównej mierze masywne, nieruchome rzeźby. Jednak jest to mniejsza część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym powszednim życiu. Natomiast istotna większość z nich to małe dzieła, zamówione z myślą o prywatnym użytku – na przykład popiersia na zamówienie, statuetki bądź nagrody na laureatów konkursów. Organizatorzy rozmaitego typu turniejów sportowych bądź plebiscytów mają dość łatwe zadanie, bo kupno rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie generuje sporych kosztów, a ich opracowanie wystarczy po prostu powierzyć zawodowemu artyście.