Rozrywka i hobby Zakupy

Literatura kryminalna – książki tworzą lepszy klimat niż serial i film

Jeśli szukasz kryminalnych książek, zobacz tutaj.

Nie da się ukryć, że spora grupa ludzi to entuzjaści koszmarnych opowiadań. Jedni preferują powieści z pogranicza makabry, inni uwielbiają zagłębiać się w głębokie kąciki zagmatwanych procesów myślowych psychopatycznych morderców i bestialskich bandytów. W gąszczu podcastów i platform streamingowych, na których udostępnionych są setki produkcji przybliżających zainteresowanym historie z prawdziwego życia oraz te zupełnie fikcyjne, nieustannie jedną z najlepszych form styczności z nimi pozostaje literatura kryminalna.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiego powodu się bać?

Amator kryminałów oraz horrorów bez zastanowienia odpowie, iż idzie o przyjemny zastrzyk adrenaliny. Czytając czy oglądając horrory chcemy przez jakiś czas dać się ponieść przenikliwemu wrażeniu strachu, którego sporadycznie doznaje się na co dzień. Nie ma obecnie dla człowieka na świecie większych zagrożeń, a jeżeli już się czymś stresujemy to przeważnie zdrowiem, utratą zatrudnienia czy niestabilnością finansową. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których nasze ciało produkuje w sporych ilościach adrenalinę, czyli hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie lęku uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. Nie bez powodu bajki Andersena oraz braci Grimm mają często tak mroczny i brutalny wydźwięk – w ten sposób historie te ujawniały dzieciom zagrożenia otaczającego ich świata, informując je jednocześnie, że to co dobre czasem nie zwycięża.

Literatura kryminalna oraz książki thrillery są lepsze niż podcast

XXI w. to wiek szybkiej kultury. Odbiorcy, gdy wyłuskają na nią czas, szukają filmu czy też serialu limitowanego, którego oglądanie zajmie maksymalnie parę godzin. Zwolennicy mrocznych thrillerów i kryminałów są w zasadzie rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które dostępne są na darmowych oraz płatnych platformach VOD. Co wymaga uwydatnienia, często te filmy i seriale to adaptacje głośnych książek, ale nie są tak dobre jak pierwowzór i ich obejrzenie nie zapewnia podobnej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie opowieść horror czy kryminalną, konsumuje się w odmienny sposób aniżeli film – dłużej, a przy tym z większą uwagą. W książce każda rozmowa, wtrącenie i postać (nawet ta trzeciego planu) wpływa na budowanie nastroju snutej historii. Napięcie wywoływany jest u odbiorcy przeważnie stopniowo, lecz daje to więcej czasu na dokładną analizę zaprezentowanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeżeli więc uwielbiasz czytać i masz na to chwilę, pozwól sobie napędzić strachu książkom kryminalnym, horrorom oraz thrillerom.

Lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa