Tematyka motoryzacyjna Zakupy

Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Znajdź łańcuch na koła na ebagaznik.pl.

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych można nabyć?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w pojazdach terenowych, osobowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi oraz motywem zaplotu. Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i jazdy po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]