Więcej szczegółów o książkach dla nastolatków.
Dzieci urodzone w XXI wieku mają coraz rzadszy kontakt z dobrą literaturą. Nastolatek wybiera najczęściej dostępną od ręki rozrywkę w telewizorze, na komputerze bądź w smartfonie, a po książkę zwykle sięga dopiero wtedy, jeśli jest to obowiązkowa lektura szkolna. I właśnie z powodu konieczności poznawania starych tekstów literackich dla szeregu licealistów czytanie dla zabawy jest odległym konceptem.
Literatura dla nastolatków – historie intrygujące młodsze pokolenie odbiorców
Nastolatki nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest co niemiara literatury dla nastolatków zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy omawiają zagadnienia i opowiadają historie interesujące dla młodszego pokolenia odbiorców. Ten typ literatury dostał nawet własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści kreowane dla czytelnika w wieku od 12-18 lat. Publikacje młodzieżowe czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, fantasy czy thrillery. Ale cechą wspólną tych publikacji jest odwołanie się bezpośrednio do generalnych doświadczeń młodych ludzi. Powieści te piszą więc o poznawaniem swojej tożsamości, kontaktach z rodzicami, pierwszych miłościach, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni czy znajdowaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury dla nastolatków umożliwia nastolatkom poczuć, iż inni także doświadczają analogicznych życiowych zawirowań w czasie dojrzewania.
Dlaczego warto zachęcać Lektura literatury dla młodzieży z biegiem lat daje korzyści
Rekomendujemy proponować młodzieży ciekawe dla niej powieści, dlatego że wzmocnienie w nich pragnienia czytania dla zabawy z czasem przynosi multum korzyści. Nastolatek, który często czyta ma szerszy zasób leksykalny i dobrze radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co bez wątpienia ułatwia zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Jednak poznawanie problemów innych osób w podobnym wieku to również sposób na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz lepsze zrozumienie siebie i własnych pragnień. Co istotne, opiekunowie w żadnym wypadku nie powinni naśmiewać się z pasji dziecka. Jeżeli zatem nastolatek chętniej wybiera historie o elfach bądź zombie nie mówcie, że to niedorzeczne i dajcie mu się nimi radować!
Lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa