Zakupy

Banknoty kolekcjonerskie – upamiętnienie wydarzeń i osobistości

Banknoty polskie kolekcjonerskie zamówisz na goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.

Gdy ktoś wspomina o kolekcjonowaniu, jedną z najszybszych myśli obok zbierania znaczków czy pocztówek jest zbieranie monet. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, którymi pasjonują się kolekcjonerzy. W połowie ubiegłego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych notgeldów.

Historia banknotów i czemu je zbieramy?

Pierwowzory papierowych środków pieniężnych pojawiły się w Chinach, a nie jak myśli wiele osób – w Europie. Początkowa ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu najbardziej do teraźniejszych weksli, pojawiła się dwadzieścia dwa wieki temu za czasów Dynastii Han i wytworzona była ze skóry. Banknoty w postaci w jakiej funkcjonują współcześnie kształtowały się natomiast od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla kupców, gdyż dzięki nim mogli przemieszczać się na dalekie dystanse bez dodatkowego balastu w postaci monet. Mieszkańcy Europy pierwszy raz usłyszeli o papierowych środkach pieniężnych z relacji słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednak w państwach europejskich zaczęto korzystać z nich powszechnie między XVII a XVIII w. Z upływem lat tę metodę płatności zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są zastępowane przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz żywsze zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, ponieważ nie tylko niosą one ze sobą walory historyczne, lecz także artystyczną – od stuleci bowiem budzą uznanie misternym wzornictwem.

Banknoty kolekcjonerskie a banknoty obiegowe

Kolekcjonerzy banknotów, na podobieństwo kolekcjonerów monet, zbierają z reguły banknoty obiegowe z różnych państw świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, lecz koszt ich zakupu może być bardzo wysoki – to zależne jest od ich kondycji oraz roku druku. Oddzielnym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w limitowanym nakładzie, z reguły w celu upamiętnienia historycznych wydarzeń lub sławnych postaci z kręgu polityki, nauki oraz kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł emituje Narodowy Bank Polski. Celebrują one między innymi 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (jedyny w swoim rodzaju banknot o nominale 19 zł) czy 600. rocznicę narodzin Jana Długosza banknot 20 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza cudownymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie posiadają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, m.in. nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, elementy wypukłe dla osób niewidomych i znaki wodne.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]