Rekreacja, sport, hobby Zakupy

ABC jeździectwa – kantar dla konia

Jeśli szukasz kantara sznurkowego, koniecznie wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar jest fragmentem uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, gdyż jedyną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Skutkiem tego musi on być dopasowany do zarysu i wielkości głowy zwierzęcia, jak również nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem znaleźć odpowiedni kantar dla konia? Na które jego cechy powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy, a może taśmowy – który wygodniejszy dla zwierzęcia?

W sprzedaży dostępne są rozmaite rodzaje kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane oraz taśmowe. Te pierwsze, określane także halterami, są polecane ze względu na znaczną kontrolę, którą dżokej dzięki nim może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej wygodny jest jednak kantar taśmowy bądź skórzany. Jeszcze większy komfort zapewniają kantary podszywane – na przykład sztucznym lub prawdziwym futerkiem, które można ściągnąć celem wyczyszczenia. Taki kantar doskonale zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów lub ćwiczeń.

Kantary – które dla kucy a które dla ras zimnokrwistych?

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) jest natomiast opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średniej wielkości i są odpowiednie między innymi dla trakenów, koni arabskich, huculskich oraz wielkopolskich. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire) i większych ras gorącokrwistych (np. śląskich).

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]