Kim jest prywatny detektyw? Ten fach rozwija się już od XIX wieku, a stosowanie wybitnych i intrygujących zasad dedukcji odbiło swój ślad w literaturze czego przykładem jest na przykład bohater literacki Sherlock Holmes. Samo słowo “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Praca detektywa skupia się na prowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się rozumowaniem logicznym i rozmaitymi niejawnymi metodami dochodzenia. W oparciu o zebrane dowody, fakty i przesłanki przeprowadza proces dedukcji co ma na celu zidentyfikowanie właściwych konkluzji. Prywatny detektyw prowadząc rozpoznanie zdarzenia dla klientów musi posiadać licencję, gdyż jego zeznania mogą być znaczące w sprawach sądowych czy czynnościach sprawdzających policji.
Zakres czynności detektywa
Korzystanie z usług prywatnych detektywów staje się coraz częstsze. Obecnie biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, gdzie każda drobna sugestia czy wiadomość od klienta jest ważna. Przede wszystkim zakres takiej działalności to zbieranie wrażliwych, tajnych informacji często dotyczących procesów karnych i cywilnych, szukanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, ustalanie wiarygodności świadków i dokumentów, wywiązywania się z obowiązków finansowych i ubezpieczeniowych. Duże zapotrzebowanie na detektywów wynika z faktu, że coraz częściej jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana ciężko jest poprzeć dowodami nasze racje i motywy. By chronić własne interesy wiele oszustw jest maskowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przekłamane. Tylko detektyw potrafi ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.