Usługi

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Skieruj się w to miejsce i dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania psychotechniczne Bielsko.

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich auta. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów w myśl prawa muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest percepcja prędkości, zdolność szybkiej reakcji podzielność uwagi czy dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]