Branża budowlana Usługi

Hydroizolacja ściany i płyty fundamentowej jest niezbędna

Osłona fundamentów przed negatywnym oddziaływaniem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najistotniejszych etapów budowy solidnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje osłabienia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni z biegiem czasu odbiją się niekorzystnie na zdrowiu mieszkańców.

Kto wykona zabezpieczenie fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto zlecić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale również w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie należytych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Istotna jest też gruntowna analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można sprawdzić czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się zagrożenie podtopień lub gleba jest na tyle spoista, iż po opadach fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Metody zabezpieczenia fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią wykorzystuje się różne metody. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin użycie izolacji pionowej i poziomej, która zatrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie izolacji fundamentów też należy pozostawić profesjonalistom, ponieważ nagminnym błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub użycie ich tanich substytutów, nie mających podobnych własności wodochronnych. Niepoprawne ukończenie prac czy zastosowanie materiałów niedobranych do stopnia obciążenia wilgotnością może powodować, że będzie ona nieskuteczna.