Rachunkowość i finanse

Sztabka srebra – czy to opłacalna inwestycja?

Nie szukaj już więcej! Tu zamówisz sztabkę srebra.

Powszechnie uważa się, że inwestowanie w kruszce jest doskonałą metodą na lokowanie środków finansowych, która po pewnym czasie zapewnia wymierny dochód. Najpopularniejszym w tej chwili kruszcem inwestycyjnym jest naturalnie złoto, niemniej jednak całkiem niedawno srebro nie jest już postrzegane zaledwie jako metal przemysłowy i znów jest popularne wśród coraz większej grupy inwestorów, zarówno tych z nieograniczonym, jak i mniejszym portfelem.

Srebro w sztabkach – kruszec wykorzystywany w rozlicznych sektorach przemysłu

Srebro istnieje w złożach 17-krotnie częściej od złota, trzeba natomiast podkreślić, że jego wartość w porównaniu do wartości złota nie odzwierciedla tej proporcji i zawsze jest znacznie niższa. Zakup srebra jest jednakże idealną propozycją dla inwestorów, którzy chcą zróżnicować swój portfel, a którzy nie mają środków pozwalających na nabycie znacznych ilości złota. Powinno się jednakże wiedzieć, że ze względu na swoje cechy, srebro jest szeroko używane w różnorodnych sektorach przemysłu co sprawia, iż jego wartość szybciej reaguje na przemiany zachodzące w gospodarce. Można to skądinąd spostrzec badając historię jego ceny z minionych 30-40 lat. Z tego również powodu lokata środków w srebro wiąże się z większym prawdopodobieństwem strat, zatem zalecana jest osobom rozeznanym w prognozowanej i bieżącej sytuacji na rynku kruszców. Można natomiast zakładać, iż zapotrzebowanie na srebro cały czas będzie wyglądało podobnie, a wraz z dynamicznym rozwojem fotowoltaiki, medycyny oraz elektroniki, w których srebro jest często wykorzystywane, a także niesłabnącej popularności srebrnej biżuterii, być może jego cena będzie systematycznie wzrastać.

Czy przeciętnego Polaka stać na kupno sztabki srebra?

Na wzór złota, sztabki srebra odlewane jest w różnych wagach, co pomaga stworzenie portfela, umożliwiającego sprzedaż w zależności od potrzeb mniejszych lub większych jego ilości. Te najmniejsze, a wobec tego również w zasięgu finansowym przeciętnego Polaka, to sztabki o wadze 100 g i 50 g oraz jednej uncji trojańskiejczyli (31,1 g). Rzecz jasna, jeżeli zamówimy sztabkę o wyższej wadze, tak naprawdę wydamy na srebro mniej, powinno się jednak mieć na uwadze, iż sztabka jest niepodzielna i w razie chęci jej odsprzedaży trzeba znaleźć kupca, który odkupi ją w całości. W związku z tym jeśli sztabki srebra mają służyć też jako asekuracja na gorsze dni, warto rozważyć zakup sztabek o różnych wagach, żeby móc w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile faktycznie musimy. Można też zainwestować w nieco kosztowniejszy srebrny combibar, innymi słowy połączone 1-gramowe sztabki srebra, które daje się łatwo rozłamać. Minusem zakupu srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest to, iż – w odróżnieniu od złota – jego sprzedaż i kupno obarczone są VAT-em.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]