Rachunkowość i finanse

Skąd bierze się popularność faktoringu?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany przede wszystkim do firm, które stosują opóźnione czasy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie partnerów do szybszego uregulowania zobowiązań. Oprócz tego jest to także idealne wyjście dla firm potrzebujących kolejnych form pokrycia kosztów wiążących się z ich działalnością. Na czym zatem polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak efektywny? O jakich zasadach muszą pamiętać firmy, które postawią na ów sposób finansowania? Jak uniknąć ewentualnych problemów wiążących się z faktoringiem?

Na czym opiera się faktoring?

Faktoring zwykle kojarzony jest zwłaszcza z cesją zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości okazuje się on połączeniem różnych typów usług, a cesja długów będzie jedynie jego częścią. Polega on na cesji zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli firmy. Oprócz tego potwierdza, że ma zapewnić mu także inne usługi, czyli pomoc w ściągnięciu niespłaconych należności, prowadzenie rozliczeń czy porady biznesowe. Na charakter umów faktoringowych w naszym kraju rzutują przepisy kodeksu cywilnego, a także kodeksu spółek handlowych.

Jak znaleźć odpowiedni faktoring dla firm?

Propozycje poszczególnych banków zapewniających faktoring są czasem naprawdę zróżnicowane. Aby ustrzec się błędów, których rezultatem mogą być poważne straty, należy dobrze przemyśleć każdą z nich. Potrzebne okażą się wówczas odpowiednie kwalifikacje, których nierzadko zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego wybór faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zagwarantuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda pewien wydatek, jednak może okazać się, że dzięki niemu unikniemy problemów.