Rachunkowość i finanse

Potrzebujesz wymienić złotówki na franka szwajcarskiego? Sprawdź kurs online

Kurs franka - uzupełnij swoją wiedzę!

O franku szwajcarskim większość Polaków wie niedużo, w zasadzie tylko tyle, że jest to waluta, w której tysiące rodzin zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty, które dziś spłacają z trudem. Tymczasem historia franka jest całkiem ciekawa.

Waluta słynna ze swojej wyjątkowej stabilności – frank szwajcarski

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednak jest to również środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak dolar amerykański, euro oraz jen, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut we współczesnym świecie. Jednak nie była to pierwsza waluta, która funkcjonowała w obiegu na obszarze historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się zaledwie w XIX wieku i zastąpił kilka miejscowe waluty, które uprzednio stosowano w poszczególnych kantonach. Przez minione dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej zdumiewającej stabilności, unikając m.in. sporym zawirowaniom w okresach kryzysów ekonomicznych i dyplomatycznych, jakich doświadczyliśmy w XX oraz XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z piękniejszych walut na świecie. Ósma seria banknotów drukowana od połowy 90-tych wyróżnia się niecodzienną pionową orientacją i wspaniałą kolorystyką. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru kultury (np. Alberto Giacomettiego, Jacoba Burckhardta czy Arthura Honeggera), a nie jak na ogół bywa – twarze monarchów, działaczy politycznych czy wojskowych. Natomiast motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej serii banknotów są nauka, przyroda oraz kula ziemska.

Kantor online – tu poznasz kurs franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski nadal cieszy się znacznym zainteresowaniem inwestorów, niemniej jednak jego notowania monitorują również z uwagą osoby z niespłaconymi długami w tej walucie. Żeby znaleźć bieżący kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy zaglądać na stronę kantoru internetowego, gdzie notowania tej waluty odświeżane są w co parę sekund. Tu można też przeanalizować wahania wartości waluty w dowolnie wskazanym roku. Jest to funkcja użyteczna dla frankowiczów czuwających na optymalny moment, by wymienić walutę przed uregulowaniem kolejnej części pożyczki, jak również dla inwestorów analizujących swoje dalsze działania.