Rachunkowość i finanse

Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Zajrzyj tu, jeżeli potrzebujesz więcej wiadomości o systemie SWIFT.

Mimo, iż właściwie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji względem Rosji jako reakcja świata na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z fundamentów sprawnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

System SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością dużo bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny funkcjonujący obecnie system tego typu. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: SEPA, Express Elixir i SORBNET.Na całym świecie wykorzystywane są też różnorodne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Co jest zatem największą zaletą systemu SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC popularnych banków, obecnych w Naszym kraju.

– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]