Rachunkowość i finanse

Mass collect – co to jest i czy warto z tego korzystać?

Co to takiego mass collect? Więcej informacji na flobo.io.

Mass collect jest usługą, która polega na identyfikacji płatności masowych od klientów. Przybliżamy w skrócie, jak funkcjonuje mass collect i jak upraszcza organizację małym oraz dużym przedsiębiorstwom.

Mass collect – korzyści z przypisania klientom indywidualnych numerów rachunków

Działanie mass collect jest praktycznie rzecz biorąc niesłychanie proste. Polega na przydzieleniu każdemu kontrahentowi unikalnego numeru rachunku, który staje się zarazem jego identyfikatorem. Takie podejście jest przydatne tam, gdzie cyklicznie obsługiwana jest szeroka grupa kontrahentów, a więc na przykład w szkołach prywatnych, w firmach oferujących usługi telekomunikacyjne, a także wszystkich działalnościach, gdzie wprowadzony jest system abonencki (m.in. w siłowniach). Należności przesyłane w usłudze mass collect kierowane są na wskazany rachunek firmowy, jednak uprzednie nadanie kontrahentom unikalnych numerów rachunków umożliwia ich efektywniejszą identyfikację, bez względu na to, jakim sposobem zrealizowali oni wpłatę (tradycyjny przelew, przelew za pośrednictwem poczty czy też przelew z karty). Wykorzystanie mass collect wiąże się też z mniej czasochłonnym księgowaniem należności niż w przypadku księgowania ręcznego, a zarazem wyeliminowaniem ewentualnych błędów często przytrafiających w trakcie tej czynności.

Czy opłaca się korzystać z mass collect?

Choć mass collect nie jest aktualnie dostępna we wszystkich bankach (mają ją m.in. mBank i wybrane banki spółdzielcze) warto rozważyć jej wdrożenie w firmie, także takiej, która każdego miesiąca obsługuje poniżej 100 faktur. Stosowanie mass collect łączy się bowiem z pewnymi korzyściami, jak np. oszczędność czasu pracowników zajmujących się księgowością, opcja połączenia z systemem finansowo–księgowym (a tym samym kontrolowanie na bieżąco spływu należności) czy powiązanie z aplikacjami Finance Automation. Taką rodzimą aplikacją dedykowaną do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Daje ona nie tylko możliwość połączenia z usługą mass collect banku, ale posiada także funkcję wysyłania powiadomień o nadchodzących płatnościach i windykacji, co po jakimś czasie skutkuje zwiększeniem terminowości u kontrahentów, którym wystawia się faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]