Rachunkowość i finanse

Inwestycja w metale szlachetne – złoto bulionowe w monetach

Szukasz złotej monety? Sprawdź goldbroker.pl.

Ludzie, którzy zdecydowali się inwestować w złoto mają do wyboru wiele możliwości: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm powiązanych z rynkiem metali szlachetnych czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym kruszcem. Kolejną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które dostępne jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są popularne w każdym zakątku świata

Monety ze złota kojarzą się głównie z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych kruszców, odróżniają się od nich pod kilkoma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są bite celem lokowania w nich środków finansowych, z tego zatem powodu ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a poniekąd regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są wybija się w kolekcjach tematycznych lub w nawiązaniu do znaczących rocznic, dlatego ich design bardzo rzadko ulega zmianie. Z reguły złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie datą bicia. Charakterystyczne jest to, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość określa waga oraz próba użytego do ich wybicia metalu szlachetnego. Walorem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, więc ich odsprzedaż jest łatwiejsza aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Domieszka innych metali wzmacnia złote monety bulionowe

Najpopularniejsze pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jakkolwiek emitenci wypuszczają też monety o wadze 1/50 czy 1/4 uncji złota. Należy wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są z reguły ze złota najwyższej próby (.999), ale np. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki bite są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to głównie na celu wzmocnienie monety, a przez to zmniejszenie możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznaczone powiadamia o wadze czystego kruszcu użytego do ich wybicia.

W asortymencie lokalnych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli wymienione wcześniej Krugerrandy, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy australijskiego Kangura.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]