Rachunkowość i finanse

Dolar amerykański – gdzie sprawdzić jego kurs?

Potrzebujesz szczegółowych wiadomości o wymianie dolarów? Świetnie trafiłeś! Zajrzyj na www.kantor.pl/dolar-amerykanski-kurs-waluty.

Jeszcze 40 lat temu każdy pragnął mieć co najmniej parę banknotów dolarowych, by pójść po sprawunki do Pewexu. Z kolei w latach 90-tych trzymanie oszczędności w amerykańskiej walucie było oznaką sukcesu w życiu zawodowym. Dzisiaj znaczna grupa internautów zamawia na co dzień zakupy za dolary, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji i dostępności internacjonalnej dostawy zamówień z popularnych światowych sklepów internetowych. Nie dziwi więc to, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już sentymentu, a kupić go da się także bez ruszania się z domu, bo od kilku lat w naszym kraju funkcjonują kantory online, w których można wymienić dolary na złotówki po kursie nierzadko korzystniejszym niż w bankach.

Dolar amerykański – co warto wiedzieć o tej walucie?

Nazwa „dolar” nawiązuje do słowa “talar”. Tak zwano czeskie monety o wadze 1 oz srebrnego kruszcu. I rzeczywiście początkowo środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty, które przez wiele lat zyskały sobie niemało adwersarzy, pojawiły się w obiegu dopiero w szóstej dekadzie XIX wieku jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z niedoborem monet. Co interesujące, banknoty dolarowe nie są wyprodukowane z papieru, a z kompozycji włókien bawełny oraz lnu z domieszką paru innych komponentów, pozostających tajemnicą państwową. Nie znaczy to jednak, że amerykańskie banknoty są bardzo wytrzymałe – przeanalizowano, że niskie nominały krążą w obiegu nie dłużej niż 4 lata, z kolei banknoty o nominale 100$ – do 18 lat. Zużyte banknoty są mielone, a wygenerowany z nich materiał jest oddawany przedsiębiorstwom, które przerabiają je na materiały budowlane. Monety pozostają w obiegu blisko 30 lat, jakkolwiek są one też zwykle gubione, a notorycznie wręcz wyrzucane. Podług statystyk tak dzieje się co roku z blisko 62 milionami $ w bilonie.

Jak szukać aktualnego kursu dolara?

Dolar to nazwa wielu walut ale nie ma co zaprzeczać, że gdy mówimy “dolar” to idzie nam o dolara amerykańskiego, który jeszcze dwadzieścia lat wstecz był najważniejszą walutą na świecie i dopiero w ostatnich latach sukcesywnie zaczął tracić swoją pozycję. Niemniej jednak wymiana dolara nadal jest sporą część obrotów na Forex. Osoby zainteresowane najświeższym kursem dolara mogą w każdym momencie poznać jego wartość na przykład na stronach kantorów internetowych, gdzie kurs walut uaktualniany jest w kilkusekundowych odstępach. W dodatku, można tam sprawdzić historyczne notowania kursu dolara oraz zestawić jego wartość z najświeższymi kursami najważniejszych walut.

Lokalizacja:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk

Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail: [email protected]