Kulinaria Oświata

Food pairing – odkryj nowe połączenia smakowe

Food pairing - uzupełnij swoją wiedzę!

Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych kombinacji smaków, nie znaczy to, iż łączenie ze sobą produktów, które pozornie całkiem do siebie nie pasują, nie może dać ciekawych i, co ważne, apetycznych wyników. Przekonujemy się o tym na każdym kroku. Największe oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało zapewne otworzenie się na inne tradycje kulinarne, jak również możliwość zakupu niedostępnych dotychczas w naszym kraju produktów. Dzięki temu choćby zestawienie egzotycznych owoców z mięsem raczej już nie zaskakuje. Ci, którzy zasmakowali w niecodziennych fuzjach smakowych częstokroć podejmują swoje doświadczenia i na własną rękę próbują jeszcze bardziej dziwnych kombinacji. Żeby te aczkolwiek przyniosły wyczekiwane efekty, powinno się wpierw wyposażyć się w kulinarną wiedzę.

Food pairing – umiejętność łączenia ze sobą smaków

Jeżeli pragniemy, żeby nasze kulinarne eksploracje faktycznie były powodem ekscytacji oraz pozwalały odnaleźć nowe smakowe wrażenia, należy działać zgodnie z normami przyjętymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są wyłącznie instrukcjami, o których należy pamiętać, aby aromaty wiążą się w harmonijną, chociaż niezwykłą całość. Dobrze zrobimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tą nazwą określa się sztukę łączenia ze sobą smaków, które w ogólnym przekonaniu uchodzą za całkiem od siebie różne. Wszelkie wytyczne food pairingu są jednakże bardzo przemyślane, a u ich podstaw leży głęboka wiedza z obszaru biochemii, dotyczącą przede wszystkim proporcji poszczególnych substancji w stosowanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, ale także o napojach (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing warsztaty tylko z profesjonalnym szefem kuchni

Food pairing wymaga wyczucia i bujnej wyobraźni, jednak to nie one będą najważniejsze. W wyższym stopniu jest istotna znajomość ilości konkretnych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak reagują one z innymi związkami. W związku z tym dobrym pomysłem będzie uczestnictwo w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez zawodowego szefa kuchni – zwłaszcza, iż podzielenie się niezbędną wiedzą trwa zazwyczaj kilkanaście godzin.

Lokalizacja:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]