Kosztowności Zakupy

Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Więcej o obrączkach Kraków na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem życia. Sakrament ten wiąże młodą parę po wsze czasy, a symbolem ich uczucia, lojalności i oddania są obrączki ślubne.

Mężczyźni nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, zatem mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego podarowanie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii ślubu. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilkaset lat później, o czym jednakże niewiele osób wie. Już wcześniej miały miejsce sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojenne eskapady, jednakże obyczaj ten spopularyzował się szeroko w minionym stuleciu, a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż w domu czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w innych państwach, jak przykładowo w Szwecji, w Brazylii, na Słowacji albo w Wielkiej Brytanii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie podług starych przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają oraz wybierają obrączki wspólnie, jednocześnie tradycja mówi, że kobieta nie powinna ich kupować, bo jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki – dawniej ze stali, teraz z platyny lub złota

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się mniej krzykliwym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z różnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy mosiądz), które uosabiały siłę miłości. Dziś do ich wytworzenia stosuje się głównie złoto oraz platynę, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Owszem, są one również często inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej nabywane są uniwersalne, proste złote pierścienie i delikatne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch gatunków złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają też często w ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla małżonków cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]