Kosztowności

Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Więcej o mistycznym topazie.

Wspaniały blask oraz oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od dawna cieszącego się dużym uznaniem entuzjastów ozdób. Choć na początku mogłoby się wydać, że to odmienny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są rezultatem odpowiedniej techniki produkcji – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na działanie gorąca i pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. To dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Odcienie topazu mistycznego

Barwy, które ma topaz mistyczny zależą przede wszystkim od metalu, jakim jest pokryty. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż kamień przybiera purpurowy kolor, błękitny zaś jest efektem rozgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Najlepsze skutki przynosi wykorzystywanie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii oraz na Syberii.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Często stosują go zatem do wyrobu wisiorków, pierścionków i broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do eleganckich strojów – świetnie wygląda także na co dzień. Ważna okazuje się również różnorodność barw, sprawiająca, że łatwiej można dobrać ozdoby do danej kreacji.