Kosztowności Zakupy

Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać? Tradycje i współczesne trendy

Jeśli potrzebujesz pierścionków zaręczynowych Kraków, koniecznie odwiedź tę stronę.

Kiedy znajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić całe życie, w końcu pomyślisz o ślubie. Wcześniej jednakże ma miejsce ta wymarzony przez większość kobiet moment – oświadczyny, na które musisz znaleźć pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – nie zawsze złoto i kamienie szlachetne

Obdarowanie ukochanej pierścionkiem to bardzo stary obyczaj, sięgający Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w formie koła, które symbolizuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, zwanym notabene “palcem obrączkowym”, co wynika z przekonania, że od owego palca biegnie żyła wiodąca prosto do serca, tytułowana “vena amoris”. Ogólnie przypuszcza się, iż to Grecy przywieźli na Stary Kontynent obyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych. Z początku wykonywano je z tataraku, ze skóry, a nawet kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, w głównej mierze żelaza. Kosztownymi pierścionkami ze srebra lub złota obdarowywano tylko wówczas, gdy mężowie chcieli pokazać swoje całkowite zaufanie do wybranki. Współcześnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy ze złotem, platyną i drogimi kamieniami, tymczasem materiały te w rzeczywistości powszechnie wykorzystuje się do ich wytwarzania dopiero od kilku wieków, natomiast znamienny przyrost ich popularności daje się zauważyć w poprzednim wieku.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich koszt ma znaczenie?

Nie ulega wątpliwości, że pożądana biżuteria na oświadczyny to platynowy pierścień z pokaźnym diamentem, jednak możliwości swobodnego dobierania rozmaitych metali i kamieni są szerokie. Prócz diamentów stosuje się rubin, topaz bądź szafir. Część osób wybiera tańsze metale, jak srebro, stal damasceńską, tytan, a także drewno, niemniej jednak nieprzerwanie na rynku przeważają pierścionki sporządzone z platyny i różnych rodzajów złota (żółtego, czerwonego i białego).
Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało pogląd, iż narzeczony winien zapłacić na niego przynajmniej dwukrotność swojej wypłaty. Cena pierścionka zależna jest od rozmaitych czynników: surowca, liczby karatów, wzoru czy użytego kamienia, dlatego każdy odszuka piękny, niepowtarzalny pierścionek w określonym budżecie. Pamiętajmy jednak, iż pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim wyrazem miłości oraz zaangażowania, wobec tego jego cena nie jest najistotniejsza. Ważne jest to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej małżonce.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]