Internetowe witryny Reklama i marketing Usługi

PBN – czym jest i jakie daje możliwości?

Skieruj się tu, jeżeli interesuje Cię aktualna oferta private blog network.

Żeby odbiorca dostrzegł twój biznes musisz nie tylko posiadać firmową stronę internetową, ale także zatroszczyć się o jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Do tego bardzo ważna jest treść strony oraz to czy regularnie pojawiają się na niej kolejne rzetelne i użyteczne dla potencjalnego klienta treści. Lecz nie wolno również lekceważyć tzw. link buildingu, innymi słowy pozyskiwania linków kierujących na stronę. Jedną z metod link buildingu jest korzystanie z PBN-ów – prywatnych sieci serwisów.

Private blog network – łatwe pozyskiwanie dużej ilości zdywersyfikowanych linków przychodzacych

PBNy są prywatne, dlatego że są tworzone i kierowane przez jeden podmiot (zazwyczaj przez dużą agencję marketingową albo agencję SEO), który kontroluje jakość udostępnianych tam artykułów. Prywatne sieci blogów są z reguły wykorzystywane jako jeden z elementów szerszej strategii reklamowej, co należy silnie zaakcentować, ponieważ najlepsze efekty ich użycia widać w stosunku do stron, które są rzetelnie zoptymalizowane pod kątem technicznym oraz treści. Prywatne sieci portali nie tylko dają możliwość pozyskania znacznej ilości linków przychodzących do witryny, ale też na ich urozmaicenie, co jest korzystnie oceniane przez wyszukiwarki. Za minus PBNów można uznać niestety to, że ich wykonanie wymaga dużych nakładów finansowych, a następnie należy poświęcać mnóstwo godzin na utrzymanie ich na stosownym poziomie.

Jak zastosować PBN? Proponujemy artykuły z linkiem kanonicznym i wizytówki NAP

PBNy świetnie sprawdzają się w pozycjonowaniu lokalnym, bo można przy ich użyciu zamieszczać artykuły tematyczne stanowiące jednocześnie wizytówkę NAP. Co to NAP? To w zasadzie każda publikacja online, gdzie zaprezentowane są istotne dane kontaktowe firmy – jej adres e-mail czy telefon, nazwa i adres stacjonarny. Przykładowo, wizytówka GMF jest NAP-em, ale jest nim też wpis w internetowym rejestrze biznesowym, strona na portalu społecznościowym bądź artykuł, w którym podano firmowe informacje kontaktowe.

Inna skuteczna metoda korzystania z potencjału PBNów to publikacje z canonicalem. Polegają one na powtórnej publikacji ciekawych artykułów z podaniem odnośnika do oryginalnego tekstu oznaczonego jako tag “rel=canonical”. W tym przypadku roboty wyszukiwarek na ogół oceniają lepiej jakość oryginalnego wpisu, gdyż napotykanie linków do niego na rozmaitych witrynach zewnętrznych traktują jako znak, że pod danym adresem kanonicznym znajdują się przydatne, warte przeczytania teksy. Artykuły z canonicalem są najskuteczniejsze przy tekstach z sektora YMYL (Your Money Your Life), gdzie liczy się pozyskanie wysokiego autorytetu, innymi słowy tych powiązanych w szczególności z bieżącymi informacjami, doradztwem prawnym zdrowiem i finansami.

PBN Market Skuteczny linkbuilding SEO