węzeł optyczny
Instalacje dla przemysłu

Węzeł optyczny – do czego służy?

Współczesne sieci telekomunikacyjne prawie zawsze tworzy się z użyciem przewodów światłowodowych. Jest to skutkiem niepowtarzalnych właściwości światłowodu – płynności transmisji danych oraz nieznacznych zakłóceń. Jak wiadomo, sieci tego typu nie mogłyby istnieć bez właściwych podzespołów pozwalających na przekaz informacji oraz późniejsze kodowanie. By zamontować taką instalację potrzebne są takie podzespoły jak nadajniki optyczne czy multiswitche, a także węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla działania całej sieci – pozwalają bowiem na zmianę sygnału ze światłowodu na tradycyjny i przez to zapewnienie dostępu do sieci końcowym abonentom. Jak więc działają? Jakie parametry musi posiadać dobry węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – konstrukcja

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, aby przesłać impuls elektryczny. Należy jednak nadmienić, że jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może poza tym działać odwrotnie. Częstotliwości, na których najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do nawet 1 GHz. Do sprawnego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna jest także właściwa obudowa, zabezpieczająca wrażliwe elementy w środku urządzenia przed pyłem, wilgocią i pozostałymi czynnikami – zwykle wykonana ze stali.

Węzeł optyczny – który będzie najlepszy?

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie dobry, decydują pewne cechy. Najistotniejsze jest pasmo pracy węzła i siła sygnału – od tego zależy wszak ilość ostatecznych odbiorców, do których dotrze informacje. Poza tym należy sprawdzić zużycie prądu – w dużym stopniu rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Chcąc ustrzec się problemów przy naprawach sieci, warto także przetestować sposób konfiguracji urządzenia – dobrze, jeżeli pozwala na zdalną korekcję ustawień.

Lokalizacja:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]