Instalacje dla przemysłu

Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Dowiedz się, gdzie zamówić motoreduktory ślimakowe, wejdź na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to po prostu nierozłączne połączenie przekładni z napędem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w niniejszym wpisie.

Motoreduktor zakupisz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają efektywniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w rozmaitych funkcjach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, zatem zawsze pojawia się drobna dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor częstokroć wchodzą dodatkowo inne podzespoły jak hamulce czy sprzęgła. Największą zaletą motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane układy, które da się bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom danego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a niekiedy miesiące, na czasochłonne pomiary i testy różnych kompletów elementów. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długiego albo krótkiego czasu pracy, jak również do znacznych, umiarkowanych lub niewielkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których zastosowano kilkustopniowe przekładnie, można osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się wyróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem kilku rodzajów silników (BLDC, DC, AC czy bocznikowych), wyróżnia się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).

Brak chyba takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł czy transport, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak podnośniki, aeratory, linie bagażowe na lotniskach i schody ruchome. Szerokie spektrum typów użytych w nich silników i przekładni, ich mocy i rozmiarów przyczyniła się do tego, że ilość potencjalnych kombinacji, które współcześnie oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach czy tysiącach, ale właściwie w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]