Instalacje dla przemysłu

Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?

Silniki szczotkowe zamówisz na ultrarobotics.pl.

Dużo sprzętów, które użytkujemy codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, aby działać stosuje silniki prądu stałego. Ogromne lub malutkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób pracy i życia, a statystyczny obywatel przeważnie nie wie, jak działają te urządzenia, ani z jakich podzespołów składają się.

Co powinno się wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Rolą silników elektrycznych DC jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal 200 lat i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich konstrukcji, dalszych modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego użycia w różnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki czołowych innowatorów połowy XIX w., takich jak między innymi Moritz Jacobi, Michael Faraday czy Zénobe Gramme. Silniki elektryczne prądu stałego składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, statora, rotora oraz szczotek. Obecnie powszechnie używane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za bezgłośną pracę orazwysoką niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do zastosowań profesjonalnych

Teza, iż silniki elektryczne DC są stosowane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz CD/DVD albo korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki prądu stałego są częścią samochodów czy pociągów sterowanych na odległość, a więc zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie damy również naszym potomkom. Takie silniki napędzają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu branżach przemysłu, np. produkcyjnej, wydobywczej bądź budowlanej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne staną się powszechne, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Silniki prądu stałego wykorzystują także miłośnicy elektroniki do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki prądu stałego o niewielkiej mocy bez problemu można kupić w sklepach hobbystycznych i z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od szanowanych producentów.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]