Branża budowlana

Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Szukasz szalunków Kraków? Odwiedź tę stronę.

Szalunki, określane również deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zazwyczaj stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wówczas są one konieczne do tego, by nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się także w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie otworów na drzwi, okna oraz bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i w jaki sposób mogą znaleźć je inwestorzy.

Systemy szalunków

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura wykonana z drewnianych desek ewentualnie grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użyć powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większa część inwestorów i wykonawców wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do szybkiego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki produkuje się ze sklejki, drewna bądź metalu, a także łączyć w sobie 2 lub 3 materiały. Zwykle jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję łączą głowice ze stalowe lub aluminiowe, łączniki, belki i narożniki.

Wynajęcie szalunków – nie musisz ich kupować?

Przedsiębiorstwa na co dzień parające się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku ekip, które oferują odmienne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku byłby zupełnie nierentowny . Znacznie lepszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]