Baza porad

Poznaj historię swojego rodu – o drzewach genealogicznych

Znajomość historii rodziny potrzebna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o rodzinie , która przekazywana jest przez najbliższych żyjących krewnych. Ale znajdują się i tacy, dla których to za mało. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca wymagająca wytrwałości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodu – głównie takiego , które cofa nas kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat i śmierci kolejnych członków rodziny wymaga naprawdę ogromnego nakładu pracy. Informacje wyszukać można w zapomnianych archiwach miejskich lub księgach parafialnych. W większości przypadków można korzystać z nich zupełnie za darmo. Są jednak i takie miejsca, w których należy wnieść stosowną opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które zamierza się w nim ująć. Warto pamiętać, że cena poszukiwań może również wzrosnąć wraz z potrzebą podróżowania do kolejnych parafii lub urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od początku swojego istnienia przebywa w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je opracować?

Na wstępie wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest niezbędna do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Pozwala pełniej stać się fragmentem niewielkiej wspólnoty, jaką są najbliżsi. Sprawia to jednocześnie, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To właśnie z tych przyczyn aktualnie bardzo dużo Polaków podejmuje decyzję o zleceniu utworzenia drzewa genealogicznego.